اخبار استان

آبرسانی به تالاب هشیلان با همکاری  اداره کل منابع طبیعی استان

آبرسانی به تالاب هشیلان با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان

با کاهش شدید مقدار آب و خشکی تالاب هشیلان و تهدید حیات جانداران ، به صورت سیار این تالاب آبرسانی میشود.
به گزارش روابط عمومی وامور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، با همکاری منابع طبیعی استان تالاب هشیلان به صورت سیارآبرسانی میشود.

احد جلیلیان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در حاشيه بازديد از روند آبگيري تالاب هشیلان  گفت:با توجه به تهدید جان گونه‌های جانوری ساکن در تالاب به دلیل شرایط خشکسالی، آبرسانی به تالاب از طریق تانکر را آغاز کردیم و اکنون روزانه با همکاری اداره منابع طبیعی استان حدود ۱۵ آب از طریق تانکر به این تالاب تزریق میشود.

وی گفت : متاسفانه با توجه به برداشت بی رویه آب جهت مصارف کشاورزی و کشت چند گانه مزارع کشاورزی در مسیر و حاشیه تالاب هشیلان یکی از دلایل اصلی خشکی این تالاب می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در ادامه در خصوص جلسات متعدد شورای پیشگیری از وقوع جرم اشاره داشت و  گفت: جلساتی  ، با دستور کار رسیدگی به بحران آب تالاب هشیلان ، که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه و با حضور اعضاء شورا و همچنین نمایندگان نهادهایی که مرتبط با موضوع هستند ،برگزار شد و تصمیماتی  در موضوع بحران آب تالاب هشیلان ، از جمله پیگیری پرونده های چاههای غیر مجاز آب ، هم افزایی دستگاههای اجرایی و خیرین تشکلها برای مشارکت در حل بحران فعلی تالاب هشیلان بحث و تصمیم گیری شده است.

وی در پایان گفت: اگرچه اضافه کردن آب با تانکر به تالاب ۴۵۰ هکتاری هشیلان کاری سخت و در عین حال بدون فایده‌ای است اما برای جلوگیری از خشک شدن تالاب و نجات جان گونه های باقیمانده جانوری  این کار تا شروع فصل بارندگی ادامه خواهد داشت.

تالاب هشیلان در فاصله ۳۱ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در دهستان الهیارخانی در مسیر جاده کرمانشاه-روانسر واقع شده است. این تالاب زیستگاه مناسبی برای پرندگانی مثل لک لک، حواصیل، بوتیمار ، غار خاکستری و انواع اردک و همچنین گونه های لاکپشت محسوب و همچنین روباه و شنگ هم در اطراف تالاب به وفور دیده می‌شود.
 
بيشتر
سال 1402 سال مهار تورم، رشد تولید